ABD’deki 2,5 Kilometrelik Köprüye Çarpan Gemiyle Oluşan Dev Kazanın Arkasındaki Ayrıntılar Kafaları Karıştırdı! 6 İşçi Kayıp

ABD’nin Maryland eyaletinin en büyük kenti Baltimore, 26 Mart gecesi sıralarında şiddetli bir gemi kazasına sahne oldu. Yerel saatle 01.30 civarında gerçekleşen kazada, Sri Lanka’ya gitmek üzere Patapasco Nehri üzerinde seyreden Dali isimli konteyner gemisi, Francis Scott Key Köprüsü’nün kolonlarından birine çarptı. Köprü, çarpmanın etkisiyle çöktü.

SEKİZ İŞÇİ NEHRE DÜŞTÜ, ALTISI KAYIP: ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARI DURDURULDU

Şiddetli çarpma nedeniyle köprünün üzerindeki çukurları tamir eden sekiz inşaat işçisi nehre düştü. İki işçi arama kurtarma çalışmaları sonucunda kurtarılırken altı işçi halen kayıp. Kazanın ardından bölgeye sevk edilen dalgıçlar, gece boyunca işçileri aramayı sürdürdü. Öte yandan, işçilerin çalıştığı şirketin bir yetkilisi, nehrin derinliği ve kazadan itibaren geçen uzun süre nedeniyle altı işçinin artık “ölü kabul edildiğini” söylüyor.

Eyalet yetkilileri de benzer görüşte: Sabah 07.30’da açıklama yapan bir Sahil Güvenlik yetkilisi, aktif arama-kurtarma faaliyetlerine son verildiğini ve faaliyetin artık yalnızca “arama” odaklı devam edeceğini söyledi. Keza, çalışmaların ilerleyen saatlerinde Maryland Polis Teşkilatı ve Federal Sahil Güvenlik kuvvetleri yetkilileri, azalan görüş ve köprüden düşen parçaların yarattığı tehlike nedeniyle çalışmaların gittikçe daha riskli hale geldiğini belirtmişti.

Öte yandan, kaybolan işçilerin El Salvador, Guatemala, Honduras ve Meksika’dan gelen göçmen işçiler olduğu bildirildi. The New York Times’ın görüştüğü, aynı inşaatta çalışan bir başka işçi “Yoksul aileleriz, akrabalarımız kendi ülkelerimizde bizden yardım bekliyor” dedi. Gemi mürettebatındaki işçiler kazada yara almadı.

GEMİ, ARIZA BİLDİRİMİNDE BULUNMUŞ

Maryland Valisi Wes Moore, gemi mürettebatının kazadan önce bir “elektrik arızası” bildiriminde bulunduğunu aktardı. Yetkililer, haber alır almaz köprüyü çift yönlü olarak ulaşıma kapattı. Aynı sırada, arızaya bağlı olarak itki gücü kaybeden gemi sürüklenmemek için demir attı ancak bu, gemiyi durdurmaya yetmedi. Yetkililer, kazadan hemen önce köprünün trafiğe kapatışmış olmasının daha büyük bir faciayı engellediğini belirtiyor.

“İHMALLER ZİNCİRİ” İŞÇİLERİN HAYATINA MÂL OLMUŞ OLABİLİR

Altı işçinin hayatına mâl olan olayın ardından, ABD kamuoyunda kazanın nedenleri tartışılıyor. Kazadan sonra ortaya çıkan bilgiler, gemiyi işletmecisinin ve köprü üzerindeki çalışmayı sürdüren inşaat şirketinin kimi ihmallerinin kazaya neden olmuş olabileceğini düşündürüyor.

The New York Times’ın haberine göre, gemiyi işleten şirket, kazalarla ve işçi haklarını gasp etmesiyle tanınıyor. Reuters’ta yer alan habere göre aynı gemi, 2016 yılında Belçika’nın Antwerp kentinde bir iskeleye çarpmış. 2023 yılına ait bir başka kayda göre, gemi 2023 yılında Şili’de denetime giren gemide “sevk ve yardımcı makine” eksikleri tespit edilmiş.

Singapur Denizcilik ve Liman İdaresi’nin raporuna göreyse, gemi, Haziran ve Eylül 2023’te iki ayrı yabancı liman denetimden geçmiş ve Haziran’daki denetimde “arızalı yakıt basınç göstergesi” sorunu bildirilmiş. Aynı zamanda şirket, çalışanlarına düşük ücret ödemekle ve işçileri sözleşmelerinin öngördüğünün çok üzerinde sürelerde çalıştırmakla suçlanıyor. Uzmanlar, şirketin “kabarık sicilini” işaret ederek, ihmal olasılığının üzerinde duruyor.

Öte yandan köprünün üzerindeki çalışmayı sürdüren şirket de mercek altında. “Brawner Builders” adlı şirketin yetkilisi, kazayı “Hiç kimsenin tahmin edemeyeceği, tamamen öngörülemez bir olay” olarak nitelese de AP’nin aktardığına göre, 1960’dan 2015’e kadar ABD’de otuz beşten fazla benzer kaza yaşandığı biliniyor. Ayrıca, işçilerin eyalet yetkilileri ya da şirket tarafından uyarılıp uyarılmadığı hususu da araştırılmaya muhtaç.

KASIT İDDİALARI: BIDEN AÇIKLAMA YAPTI

Olayın hemen ardından “sabotaj ve saldırı” iddiaları gündeme gelmişti. Rusya’nın Moskova’daki kanlı saldırıyla sarsılmasının ardından, Baltimore’daki kazanın bir “misilleme” olabileceği ihtimali gündeme geldi. ABD Başkanı Joe Biden, “Şu anda tüm emareler, olayın kötü bir kaza olduğunu gösteriyor” diyerek iddiaları reddetti.

Ayrıca, Biden, lojistik açıdan kritik öneme sahip köprünün yeniden inşa edilmesi için federal kaynakların seferber edileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x