‘İzlenimcilik” akımının en önemli eserlerinden: Monet’in ‘Limetz’in Değirmeni’ne açık artırmada rekor tahmin


“İzlenimcilik” akımının en önemli tablolarını tasvir eden ressamlardan Monet’in “Limetz’in Değirmeni” isimli tablosu mayıs ayında New York’ta açık artırmayla satışa çıkarılacak.

Limetz köyündeki bir değirmenin tasvir edildiği eser satılmadan önce Paris’te Christie’s müzayede evinde 9 Nisan’da kadar sergilenecek.

ESERİ 1888’DE ÇİZDİ

Paris’teki Christie’s müzayede evinde İzlenimcilik ve Modern Sanat Bölümü Direktörü Antoine Lebouteiller yaptığı açıklamada, Monet’in “Limetz Değirmeni” eserini 1888’de çizdiğini belirtti.

‘TABLO İZLENİMCİLİK AKIMININ BİR PARÇASI’

Lebouteiller, esere ismini veren Limetz köyünün Monet’in yaşadığı Giverny köyüne yakın olduğunu ifade ederek, bu tablonun izlenimcilik akımının bir parçası olduğuna işaret etti.

Monet’in Limetz’deki değirmenle ilgili yalnızca 2 tablosu olduğunu kaydeden Lebouteiller, değirmenin ayrıca eserde nehre de yansıtıldığına dikkati çekti.

Lebouteiller, bugünkü sahipleri olan Nelson-Atkins Sanat Müzesi ve Atha ailesinin, bu eseri sergi için müzayede evine emanet ettiğini söyledi.

ESER, DURAND-RUEL GALERİSİ TARAFINDAN RESSAMDAN SATIN ALINDI

Bu eserin zaman içinde çok az el değiştirdiğini vurgulayan Lebouteiller, 1891’de tablonun Durand-Ruel Galerisi tarafından bizzat ressamdan satın alındığını kaydetti.

Lebouteiller, 20. yüzyılın başında Parisli bir koleksiyoncuya satılan eserin, sahibi 1936’de hayatını kaybedince açık artırmayla satılıp ABD’ye götürüldüğünü anlattı.

1940’lı yıllarda Atha ailesi tarafından satın alınan eserin 80’li yıllarda kısmen New York’taki Nelson-Atkins Sanat Müzesi’ne emanet edildiğini belirten Lebouteiller, bugün Atha ailesinin varislerinin ve müzenin ortak kararla eseri satacağını ifade etti.

18-25 MİLYON DOLARA SATILACAK

Lebouteiller, Monet’in “Limetz’in Değirmeni” eserinin gelecek ay New York’ta Christie’s müzayede evinde açık artırmayla tahmini 18 ila 25 milyon dolara satılacağı bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x